תשלום על שקיות ניילון בחנויות - מה השתנה?

על הנזק הסביבתי שגורמות שקיות הפלסטיק החד פעמיות כבר דובר רבות. כבר בזמן ייצור השקיות המיוצרות מפלסטיק שאינו מתכלה המיוצר מנפט גורם נזק רב לאיכות הסביבה. מדובר בנוסף על שפכים רעילים. גם הייצור של שקיות הפלסטיק נעשה עם הרבה מים, מה שלבטח אינו מועיל במדינה כמו ישראל שהמחסור במים הוא רב. אנו נושמים גזים רעילים בשל חומר הגלם שממנו עשויות שקיות ניילון. רוב מוצרי הפלסטיק שמיוצרים במפעלים  הינם מוצרים חד פעמיים, מה שאומר שנצטרך להשליכם לפח לאחא השימוש בהם. זהו נשק כפול ומכופל היות ושקיות הפלסטיק מהוות חלק נכבד מכמות הפסולת הכללית. לשקיות הניילון לוקח מאות שנים על מנת שיתפרקו באדמה.

על פי הדו"ח לאיכות הסביבה בעולם, המון בעלי חיים קיפחו את חייהם בשל שקיות ניילון בנוסף לנזק הרב שהם גורמים בשל רעילותן בכלל. על מנת לפתור בעיה כלל עולמית זו של זיהום הסביבה, יצא חוק הקיים כבר כמה שנים במדינות רבות בעולם, כך שאנשים יצטרכו לשלם על שקיות הניילון שהם אורזים את מוצרי הצריכה שלהם במרכולים, מה שהוריד בצורה משמעותית את הצריכה בהן. גם חופי הים, הפכו להיות נקיים יותר והמודעות של אנשים לגבי איכות הסביבה גברה בשל המחזור של מוצרי הפלסטיק וכן שקיות מתכלות שהפכו להיות בשימוש בכל בית בעולם וגם בישראל.

האם חוק שקיות הניילון בישראל שינה את התנהגות הצרכנים?

החוק לצמצום השימוש בשקיות הניילון לנשיאה חד פעמית שנכנס לתוקפו ב-1 לינואר 2017, אוסר על חלוקה בחינם של שקיות נשיאה חד פעמיות ברשתות הקמעונאיות הגדולות, כך ששקית ניילון נמכרת בסכום של 10 אג'.  חוק זה הקיים מזה שנה, גרם לירידה משמעותית בצריכת שקיות ניילון.  כאשר חוק זה החל להיות מיושם, רשתות שונות של מרכולים, חילקו ללקוחותיהם שקיות רב פעמיות בקניות מעל ל-100 ₪ והתנהגות הצרכנים השתנתה, כאשר הם מגיעים למרכולים עם שקיות רב פעמיות למרכולים, מה שגרם לצריכה מופחתת באופן משמעותי של שקיות הניילון החד פעמיות.

מה יהיה בעתיד לאחר חוק תשלום על שקיות הניילון בחנויות?

חוק זה הקיים מזה שנה, גרם לירידה משמעותית בצריכת שקיות ניילון. הצריכה  כבר יורדת ובמשרד להגנת הסביבה העריכו כי הצריכה של שקיות הניילון תרד פי שניים  בעקבות חוק זה. התשלום על שקיות הניילון במרכולים מגיע לקופת קרן הניקיון של המשרד לאיכות הסביבה והוא צפוי להכניס סכום שנתי של 130 מיליון שקלים.המגמה החדשה של חוק שקיות הניילון, כבר מראה אותות חיוביים ושינוי ההתנהגות לטובה בקרב צרכנים ישראלים רבים. הזיהום כבר הופחת ואנשים רבים הפכו להיות רגישים יותר לנושא פלסטיק ומוצריו והשלכותיו על הסביבה בה הם חיים.

שקיות מתכלות – היום בכל בית ובית עסק

בשל הזיהום שגורמות שקיות הפלסטיק  החד פעמיות, יצרנים רבים של מוצרי אריזה, החלו לייצר שקיות מתכלות לפח או שקיות אוכל, כך שהזיהום כבר הופחת ורבים צורכים שקיות מתכלות. שקיות אלה, מיוצרות מחומר ביולוגי כגון חיידקים וצמחים. חומרים אלה, עוברים פירוק ביולוגי מלא באמצעות מיקרואורגניזמים שבסופו של דבר, ישתחררו לאוויר, מולקולות של פחמן דו חמצני ומים. גם בבתי הספר ובגנים, מלמדים היום על איכות הסביבה והיתרון הרב של שימוש בשקיות ניילון מתכלות למען דור חדש שישמור אף הוא על איכות הסביבה.

הייצור של שקיות ניילון מתכלות גבר בישראל, וניתן למצוא חברות שמשווקות שקיות מתכלות והצרכנים מחפשים אותן על המדפים, על מנת לשמור טוב יותר על הסביבה בה הם חיים ולנשום אף אוויר צח יותר, ליהנות מחופים נקיים ואוויר טהור ללא תעשייה שמזהמת וגורמת נזק לסביבה ולאלה הנמצאים בה.

למידע נוסף על שקיות ניילון וחומרי ניקוי מתכלים וחזקים מאוד לשימוש בבית ובמפעלים אתם מוזמנים ליצור קשר עם חברת נופר.

השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם